Program

Onsdag 15 maj

EM

Studiebesök att välja mellan:

  • Benders

  • Företagsturné - Industri och Handel 

  • Gröna vågen 

  • Historisk Vandring 

  • Musselskörd

  • Bohusgården - Möten-Konst-Kultur och rekreation

 

Läs mer HÄR.

18.00-20.00

Konferensregistrering öppen, huvudentrén på Bohusgården

19.15

Busstransport till Uddewalla Saluhall
 

19.30

Mingelmiddag på Uddewalla Saluhall
Bohusländsk skaldjurstallrik och dryck

Torsdag 16 maj

08.15

Konferensregistrering öppnar

09.00

Välkomna till Uddevalla
Sophie Carling, Projektledare SKNT 2019 och näringslivsutvecklare Uddevalla kommun 
Anders Brunberg, Chef Tillväxtavdelningen Uddevalla kommun
Peter Larsson, Kommundirektör Uddevalla kommun
Christer Hasslebäck, Kommunstyrelsens Ordförande Uddevalla kommun

 

Välkomna till SKNT:s årskonferens
Susanne Bredesjö Budge, SKNT:S Ordförande och näringslivsutveckare i Mörbylånga kommun

09.10

Presentation av vår moderator Magnus Rosén

09.20

Förr och framtid
Gunnar Klasson, Uddevallabloggaren
Carina Johansson, Chef för Samhällsbyggnad

09.50

Kreativa kraftfält - Kan matematiker räkna ut hur kulturen kan få våra kommuner att växa? 
Christer Gustavsson, Uppsala universitet

10.45

Fika och montermingel

11.30

Steneby - En katalysator för kulturell näringslivsutveckling

Anders Lindgren, Mötesplats Steneby

12.00

Entreprenörer och kulturentreprenörer – Vad är skillnaden?
Lars Lindqvist, Linnéuniversitetet 

12.45

Lunch och monterbesök

13.45

Johanna Abrahamsson och Majsan Ågren – Bygger Cirkusskola

Johanna Abrahamsson, Professionell cirkusartist 
Majsan Ågren, Delägare och vice VD, Bohusgården 

14.15

Från Uddevalla till Dramaten
Andreas T Olsson, skådespelare och dramatiker

15.15

Fika och montermingel

15.45

En framgångsrik kulturentreprenör från de stora scenerna
Utmaningar och belöning
Linda Lampenius, Kulturell entreprenör och violinist

16.15

Så blir man stor på YouTube
Daniel & Emil Norberg, artister och entreprenörer

17.00

Praktikaliteter inför kvällen
Årsmöte
Förberedelser inför kvällen och tid att besöka spaavdelningen

19.30

Middag med underhållning, Bohusgården

För mer info, klicka här!

Fredag 17 maj

08.30

Feltänket - Ett Bryskt uppvaknande. Om överlevnaden i kulturella och kreativa näringar och för den delen också i Jannes egen branch.

Janne Bark, Musselbaren 

08.50

Projektet Askerödsgården 
Anna Lärk Ståhlberg, teamchef samhällsutveckling, Fyrbodals kommunalförbund och ordförande för Askeröds Byalag
Mariah Ben Salem Dynehäll, VD för Drivhuset Göteborg,
Medförfattare till LOOPA Affärsutveckling för entreprenörer.

09.35

Kultur – En utvecklingskraft att räkna med

Pernilla Nordström, Tillväxtverket

10.20

Fika och montermingel

10.45

Juteborg - fokus världens mest hållbara material jute i high tech kompositer i fordon/bygg/mode - och förpackningsbranscherna. Culture meets Industry.  
Christina Östergren, Else-Marie Malmek och Abir Hossain, Juteborg

11.30

Ny teknik på kulturell plats – Bohusläns Muséum
Åsa Klevenstam Jagre och Jienny Gillerstedt, Tillväxtavdelningen & Bohusläns museum

12.30

Tack för att Ni kom till oss i Uddevalla!

12.45

Lunch/Lunchpåse för medtag